Бериша ќе го тужи Блинкен за навреда, ангажирал адвокат во Франција

Поранешниот албански претседател и екс премиер Сали Бериша, на прес-конференција, објави дека ќе поднесе тужба против американскиот државен секретар Антони Блинкен, кој вчера објави дека американскиот Стејт департмент ги прогласи Бериша и неговото семејство за „персона нон грата“ во САД.

Тој уште еднаш повтори дека нема никаква вистина во обвнувањата и побара „доказите за кои зборува Блинкен да ги достави на јавноста“.

-Лажни проценки за мојата личност. Повторувам дека откако започнав со мојот политички живот, но ви гарантирам дека ако одите каде што ја допрев првата плата во државниот платен список и до вчера, нема човек во Албанија или во светот што може да каже дека сум бил порано или сега сум вмешан во коруптивна афера, рече Бериша.

Додаде дека веќе му дал упатства на неговиот адвокат во „неутрална и почитувана земја како што е Франција“ да поднесе директна тужба за јавна клевета против Блинкен.

-Од моментот кога Блинкен станува автор на комедија и политичка монтажа на моја штета , тоа не влегува во функциите на министерството. Ниту една влада каква и да е не може да има функција на клевета и валканици. Значи, според неговиот адвокат што го консултирав, Блинкен не е заштитен со никаков имунитет и ќе покренам тужба. Тој ќе биде тужен и осуден од парискиот суд за клевета, посочи тој.

Според него ова е непредвидена одлука во неговиот живот, но во прашање е достоинството, неговото и на семејството, пријателите и заедницата во која живее, што е најсуштинското за човекот.

На прашањето дали го обвинува Џорџ Сорос за одлуката на Стејт департментот, тоа го негираше и покажа со прст кон дебатата по прашањето за границите на Балканот.

Бериша нагласи дека во последните години тој имал цели, бидејќи се спротивставувал на поделбата на Косово и промената на границите и ги осудил бандите и нивните врски со албанската влада.

Тој вели дека отворено го нападнал Сорос, како главен шпекулант на планетата и непријател на албанската демократија.

– Јас не велам дека тоа е Џорџ Сорос. Сали Бериша го стори тоа, не велам дека не го сторив тоа, јас бев првиот што се спротивставив на поделбата на Косово и промената на границите и знаев дека пред мене имам стотици милиони, сите владини претставници во регионот, премиерите во Тирана и Косово. Дизајнерот Сорос. Создаде едно толку моќно лоби, што не можев да го замислам, интересот за мојата земја ме натера да го работам она што го мислев, изјави Бериша.

На прашањето дали нешто друго се „готви“, Бериша рече: „Многу варијанти можат да излезат, но верувам дека најважен чекор е да се оди на суд и да се открие вистината кој бил Сали, која е сопруга на Сали Бериша, кои се неговите деца, ова е на прво место на достоинството “.

Back to top button
Close