Берни Сандерс го повика Конгресот да го блокира пакетот воена помош за Израел

Доста е. Даночните обврзници на САД повеќе не смеат да бидат соучесници во уништувањето на животите на невините мажи, жени и деца во Газа“, напиша Сандерс

Влијателниот американски сенатор Берни Сандерс го повтори својот повик до Конгресот да ја блокира предложената воена помош од повеќе милијарди долари за Израел и ја осуди израелската воена кампања во Појасот Газа како „незаконска, неморална, брутална и крајно непропорционална војна на Нетанјаху против палестинскиот народ“.

Сандерс, прогресивен еврејски пратеник од сојузната држава Вермонт, во објава на платформата Х кажа дека војната во Појасот Газа беше предизвикана од „варварскиот напад“ на Хамас, но оцени дека одговорот на Израел е „грубо непропорционален, неморален и спротивен на меѓународното право“.

„Доста е. Даночните обврзници на САД повеќе не смеат да бидат соучесници во уништувањето на животите на невините мажи, жени и деца во Газа“, напиша Сандерс, пренесен од „Тајмс оф Израел“.

Back to top button
Close