Бертенс одби да учествува на УС Опен

Холандската тенисерка Кики Бертенс нема да се натпреварува на Отвореното првенство во САД во 2020 година, поради ситуацијата предизвикана од пандемијата на коронавирус. Дваесет и осумгодишната атлетичарка напиша за ова одлука информира преку својот Инстаграм.

– По многу размислување, решив да не одам во Америка на отворените турнири во Синсинати и Њујорк. Ситуацијата околу СОВИД-19 сè уште е толку загрижувачка што здравјето на сите доаѓа на прво место и контролата врз овој вирус е очигледно приоритет. На пример, нашиот премиер вчера исто така посочи дека треба да бидеме карантиниран две недели по Америка. Секако, ние го почитуваме ова како тим, а тоа би го попречило подготовките за мојот омилени турнири во Рим и Париз. Се надевам дека ситуацијата наскоро ќе заземе позитивен пресврт и на сите им посакувам добро здравје, напиша Бертенс.

УС Опен е закажан за 31 август до 13 септември.

Back to top button
Close