Без победник на дербито во Ѓорче Петров

Дербито на 13.коло од Првата македонска фудбалска лига меѓу второ и третопласираните Македонија ЃП и Шкупи заврши нерешено без постигнат гол.

И лидерот на табелата Шкендија освои бод на гостувањето во Струга по што останува на врвот на табелата.

Резултати на денешните пет средби од 13. коло во ПМФЛ:
Струга – Шкендија 1:1
Македонија ЃП – Шкупи 0:0
Беласица – Работнички 2:2
Пелистер – Силекс 1:2
Ренова – Борец 1:0.

Табела: Шкенидја 27 бода, Македонија ЃП 26, Шкупи 25, Струга Трим Лум 20, Борец 19, Вардар 19, Силекс 17, Работнички 14, Пелистер 12, Ренова 11, Академија Пандев 10, Беласица 9.

Back to top button
Close