Биографскиот филм за Мерлин Монро номиниран со осум „Златни малини“

Биографскиот филм за животот на Мерлин Монро, Blonde, доби е номиниран со осум „Златни малини“.  Good Mourning, комедија на раперот и пејач Machine Gun Kelly, е веднаш зад себе со седум номинации.

Иако неговиот најнов филм „Елвис“, во кој го игра менаџерот на пејачот, Том Паркер, е фаворит за најдобар филм на годинешните Оскари, Том Хенкс беше малку изненаден кога дозна дека заработил три номинации за наградата „Златна малина“ – награда доделена на најлошите филмски остварувања во годината.

Тој беше номиниран за „Златна малина“ за две улоги: онаа на менаџерот на Присли во биографскиот филм Елвис и за улогата на Џепето во римејкот на Дизни на „Пинокио“. Во соопштението за медиумите на организаторите на наградите „Златна малина“ се наведува дека улогата на Хенкс во филмот „Елвис“ е „најисмејуваната изведба за 2022 година“.

Хенкс е во потесниот круг за Оскар за најдобар актер за „Човекот наречен Ото“.

Back to top button
Close