Битиќи останува во политиката но не кажува каде ќе ја продолжи кариерата

Прва оставка од СДСМ по објавувањето на резултатите беше таа на потпретседателот на партијата Фатмир Битиќи.

На изборите на 8 мај Битиќи ги обезбеди гласовите за пратеник. Но, не се откажа од пратеничкиот мандат, туку само од партиската функција што ја доби по доаѓањето на СДСМ на власт, која во владата му ја довери функцијата вицепремиер за економски прашања.

Неколку дена по изборите, Битиќи се појави со статус на Фејсбук каде предупредува дека ќе продолжи да работи за промени.

Влегов во политиката за да направам промена и нема да се откажам додека тоа не се случи“, напиша Битиќи.

-Но, што предупредува тој со оваа наредба? Јасно е дека СДСМ по длабокиот пораз ќе оди во опозиција, додека Битиќи не прецизираше дали ќе ја продолжи битката за промени во СДСМ за реформа на партијата или ќе премине во некој друг субјект за да биде повторно дел од власта и продолжи „битката“ за промени – пишува Лајм.

Битиќи не одговори на повиците и пораката на Либертас околу шпекулациите дека е можно да се подготвува да премине во Влен со пратеничкиот мандат кој го доби на листата на СДСМ.

Back to top button
Close