Битиќи – Петров: Северна Македонија ќе стане регионален стартап центар каде младите ќе може да ги реализираат своите бизнис идеи

 

– Северна Македонија ќе стане регионален стартап центар каде младите ќе може да ги реализираат своите бизнис идеи, порачаа денеска вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи и в.д директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Коста Петров.

На нивниот прв работен состанок се разговараше за спроведувањето на тековните проекти и наредните планови и проекти на Фондот, соопшти Кабинетот на Битиќи.

Вицепремиерот нагласи дека изминатите три години, ФИТР во потполност ја исполни својата функција, стана препознатлива институција која ги поддржува микро, малите и средни претријатија, а преку соодветните инструменти за поддршка значително ги олесни и забрза проектите за технолошки развој, за креирање иновативни решенија и за дигитализација на компаниите.

-Преку 550 субјекти се во портфолиото на Фондот за иновациии и технолошки развој во овие три години, што е навистина одлична бројка, посочи вицепремиерот и додаде дека со ентузијазмот и меѓународното искуство кое го поседува Петров, очекува бројот на поддржани компании да се зголемува, а тоа ќе значи побрз економски раст и развој на земјата.

Директорот Петров нагласи дека максимално ќе се посвети ефикасно и ефективно да се искористат буџетските средства во Фондот.

-Нашата земја изобилува со млади, креативни и иновативни луѓе, а Фондот е вистинско место каде може да се обратат, да добијат стручна помош за развој на нивните проекти, но и финансиска поддршка за нивна побрза реализација. Микро, малите и средни компании, стартап и спин-оф, остануваат да бидат во фокусот на работата со оглед дека имаат огромен потенцијал за раст, како на приходи, така и на бројот вработени, што директно ќе влијае на економијата, напомена Петров.

Вицепремиерот Битиќи и директорот Петров се согласија дека потенцијалот за развој на стартап компаниите во земјата е огромен, а во наредните години заеднички ќе работат на тоа Северна Македонија да ја направат регионален старт ап центар, каде секое младо лице со идеја ќе може да ги оствари своите бизнис идеи.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close