Битолчанецот Златко Ристовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Златко Ристовски – активист на СДСМ од Битола е првиот кандидат што поднесе кандидатура за за претседател на СДСМ, објави тв24, повикувајќи се на информации од Бихаќка.

Информациите се дека Ристовски е релативно анонимен во партијата, а колку неговата кандидатура е уредна ќе се знае откако ќе заврши рокот за кандидирање

Се очекува утре претседателска кандидатура да поднесат пратеничката, екс министерка за одбрана – Славјанка Петровска и поранешниот министер за здравство од оваа партија – Венко Филипче.

Најавите се дека меѓу оние кои ќе ја побараат довербата за највисоката партиска функција е и директорот на ТИРЗ – Јован Деспотовски.

Засега останува енигма дали директорот на Царина – Стефан Богоев и заменик министерот за администрација – Александар Бајдевски ќе влезат во трката за претседател на СДСМ.

Изборите за нов претседател на СДСМ ќе бидат на 30 јуни.

Back to top button
Close