Блинкен бара „спроведлив“ план за израелската операција во Рафа

 

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен повтори дека Израел треба да ги заштити цивилите пред неговата планирана операција во Рафа на југот на Појасот Газа, јави ДПА.

-Мораме да видиме јасен и спроведлив план, не само за да ги извлечеме цивилите од опасност, туку и да се осигураме дека штом ќе бидат надвор од опасност, соодветно се грижат за нив, рече Блинкен денеска во Виена по разговорите со Австриските лидери.

Австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг истакна дека иако се бори против милитантната палестинска организација Хамас, „Израел мора да се мери со меѓународното право“.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ги одобри плановите за воена операција во Рафа, соопшти неговиот кабинет.

Според канцеларијата на Нетанјаху, покрај оперативните операции, израелската Армија се подготвува и за евакуација на цивилното население на Рафа.

Back to top button
Close