Блинкен до Лавров: На САД им треба „проверлива, веродостојна“ деескалација

 Американскиот државен секретар Антони Блинкенму нагласи на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека Вашингтон сака да види проверливо повлекување на руските сили долж границата со Украина, со цел да се овозможи мирно решавање на кризата.

Во телефонскиот разговор меѓу двајцата, Блинкен „ја нагласи потребата да се види проверлива, веродостојна, значајна деескалација“, се вели во соопштението на Стејт департментот.

„Иако понатамошната руска агресија против Украина ќе резултира со брз, строг и обединет трансатлантски одговор, ние остануваме посветени на дипломатскиот пат и веруваме дека останува прозорецот за мирно решавање на кризата“, му рекол Блинкен на Лавров, според соопштението.

Back to top button
Close