Бочварски: Штип ги презема сите мерки да се спречи ширењето на вирусот

 Штипскиот кризен штаб одржа состанок по денешното објавување на новозазрените текстилни работнички и две деца. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски вели дека по масовното тестирање во конфекцијата, од каде што почна да се шири вирусот, но и на работниците од други конфекции кои се превзеувале во истите автобуси се очекувале вакви бројки и смета дека наредните денови ќе се намалува нивниот број.

Ние сега практично ги очекуваме резултатите од тестирањата кои се случија во претходните неколку дена од таа текстилна компанија, каде што и за очекување е да имаме неколку позитивни случаи. Како кризен штаб презедовме низа на мерки, направивме дезинфекции пред конфекциите, амбулантите, а денеска продолжуваме со миење на улиците и дезинфекција на детските игралишта, вели Бочварски.

Тој побара од страна на работничките и новозаразените да бидат искрени и да ги кажат сите контакти, со цел побрзо да се затвори кругот на ширењето на вирусот.

Во моментот во Штип во самоизолација се 170 граѓани, но, тоа е далеку од бројката од 270 лица кои беа во домашен карантин во текот на првиот бран. На Инфективно одделение се хоспитализирани 15 лица, а веројатно ќе бидат примени уште две пациентки со средно тешко клиничка слика.

– Капацитетите во одделението не се пополнети, но имаме и план Б. Во клиничка болница, доколку се пополнат, имаме резервни простории каде ќе можат да се сместуваат пациенти, но јас се надевам дека нема да дојде до тоа, вели Бочварски. 

Back to top button
Close