Болсонаро се заканува со излегување на Бразил од СЗО

– Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се закани дека Бразил ќе излезе од Светската здравствена организација ако таа, како што рече, не престане да биде пристрасна политичка организација.

Тој за бразилскиот Си-Ен-Ен изјави дека лекот хидроксихлорохин „се вратил“ откако била повлечена „срамната“ студија за неговиот ефект.

Влијателното британско медицинско списание „Лансет“ повлече статија во која се тврди дека лекот против маларија хидроксихлорокин го зголемува ризикот од смрт кај болни од Ковид-19.

Болсонаро тврдеше дека лекот треба да се користи за лекување на пациенти со коронавирус, и покрај недостигот на научни докази за неговата ефикасност.

Back to top button
Close