Борел: ЕУ ќе одговори на апсењата во Русија

Борел: Кина и Русија ја користат пандемијата за ширење на своето влијание - МИА

– Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска изјави дека неговите колеги од земјите членки на ЕУ во следните неколку часа ќе го разгледаат одговорот на апсењето на повеќе од 3.000 демонстранти во Русија во саботата.

Пред состанокот на шефовите на дипломатиите од ЕУ тој кажа дека ЕУ ќе одговори на „загрижувачкиот развој на настаните во Русија“, пренесуваат британските медиуми.

Во Русија  во саботата се одржаа масовни протести во врска со апсењето на опозицискиот лидер Алексеј Навални.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close