Борел: ЕУ не сака Белорусија да стане нова Украина

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел изјави дека Европска Унија не планира Белорусија да стане „втора Украина“ и оти треба да продолжи дијалогот со белорускиот претседател Александар Лукашенко.

– Тензиите помеѓу Европа и Русија завршија со истрели, насилство и распад на украинската територија, што и понатаму трае, изјави Борел во интервју за шпанскиот дневен весник „Паис“.

Тој потенцира дека треба да продолжи дијалогот со Лукашенко за надминување на кризата во Белорусија.

Back to top button
Close