Борел го повика Путин да не ги признае Доњецк и Луганск

 

 Шефот на ЕУ дипломатијата Жосеп Борел упати повик до рускиот претседател Владимир Путин да не ги признае таканаречените републики Доњецк и Луганска, јави дописничката на МИА од Брисел.

Борел ова го изјави по завршувањето на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ, што се одржа денеска во Брисел и во најголем дел беше посветен на руско-украинскиот конфликт.

-За време на состанок го следевме рускиот Совет за Безбедност со голема загриженост, разбираме дека конечната одлука сѐ уште не е донесена и го повикуваме Путин да го почитува меѓународното право и Договорот од Минск и да не ги признае Доњецк и Луганска. Во случај да одлучи да го стори тоа ќе реагираме во силен и обединет фронт, рече Борел алудирајќи на санкции против Русија.

ЕУ предупреди дека во случај на руски напад санкциите ќе се применат и против Белорусија поради инволвираност на оваа земја во руската воена политика.

ЕУ оценува дека Белорусија се однесува како сателит на Русија и делува нетранспарентно.

-На Русија и нејзините лидери е да одлучат како сакаат да ги гледа меѓународната заедница и историјата, рече Борел.

На денешниот министерски совет на ЕУ учествуваше и украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба. т

Back to top button
Close