Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, по денешната наредба на Меѓународниот суд на правдата (МСП) до Израел веднаш да ја прекине офанзивата на Рафа, изјави дека ЕУ ќе треба да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел.

-Каков ќе биде одговорот на (ЕУ) на денешната пресуда на Меѓународниот суд на правдата, каков ќе биде нашиот став? Ќе треба да избереме помеѓу нашата поддршка за меѓународните институции за владеење на правото или нашата поддршка за Израел – рече Борел.

Back to top button
Close