Борисов: Денеска го депонираме предлогот за уставни измени (видео)

– Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека по барањето за свикување на седница на Големото национално собрание и промена на уставот, треба да се преземе следниот чекор.

Тој рече во видео-порака објавена на неговиот Фејсбук дека целта е да им се даде на граѓаните право да избираат и да донесуваат одлуки.

„Контактиравме со коалиционите партнери и побаравме состаноци. Сфатив дека тие исто така имаат предлози. Дозволете ни да не поддржат во ова. На 2 септември треба да влеземе со 120 потписи“, рече Борисов.

Како што изјави тој, единствената цел на неговата партија ГЕРБ е да им даде на луѓето право на глас.

„Ние сме обвинети дека не сме легитимни. Имавме избори двапати минатата година и досега ниту една агенција не покажа дека ГЕРБ не е прва политичка сила“, рече Борисов.

Борисов порано рече дека ќе поднесе оставка ако Парламентот го одобри неговиот план да распише избори за Големото национално собрание, со цел промена на Уставот. зш/

Народът иска справедливост. Това може да се случи единствено и само чрез нова Конституция. От демокрацията по-добро нещо не е измислено и аз вярвам в демократичния избор на всеки човек!Днес депозираме проект на нова Конституция, за да изобличим лъжата, че това е Конституцията на ГЕРБ. Великото народно събрание може да промени всеки един ред и всяка една точка. Даваме властта в ръцете на народа. Нека получилият най-голяма подкрепа при изборите за ВНС да поведе държавата в предстоящите трудни времена. Останалото е задкулисие на опозицията и еднолична власт на президента. Тези хора нямат никакъв срам. Обръщам се и към протестиращите – освободете кръстовищата, спазвайте закона.

Posted by Boyko Borissov on Понеделник, 17 август 2020

Back to top button
Close