Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

– Досега се потврдени речиси три милиони луѓе заразени во Бразил – 2.962.442 со новиот коронавирус, а од почетокот на пандемијата починале 99.572.

Во изминатите 24 часа потврдени се 50.230 случаи на коронавирус, а како резултат на инфекцијата починале уште 1.079 лица, соопшти Министерството за здравство на таа држава.

Бразил е на второто место во светот по бројот на заразени и смртни случаи, по САД.

Back to top button
Close