Британска компанија за поморска безбедност соопшти дека брод бил нападнат југозападно од јеменскиот град Ходеида

– Британската компанија за поморска безбедност „Амбри“ денеска соопшти дека добила информација за нападнат брод на околу 61 наутичка милја југозападно од јеменскиот град Ходеида, пренесоа британските медиуми.

Јеменските бунтовници Хути, поддржани од Иран, со месеци започнуваат напади врз бродови во Црвеното Море во знак на солидарност со Палестинците во Газа

Back to top button
Close