Британски „The Economist“: Зеленски им вика на генералите, убеден е дека од него кријат што точно се случува на фронтот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им вика на генералите бидејќи е убеден дека тие од него кријат клучни информации за ситуацијата на фронтот, тврди британски „Економист“, повикувајќи се на неименуван украински владин претставник.

Изворот на весникот, кој сакал да остане анонимен, посочил дека Зеленски „знае дека не му ја кажуваат вистината“.

– Затоа им вика на своите генерали – рекол соговорникот на изданието.

Во интервју за „The Economist“, офицерот на украинските специјални сили, Денис Јарославски, изрази мислење дека Зеленски, во однос на информациите „се чува во топла бања“.

– Сметаме дека претседателот треба да биде вклучен во ситуацијата на теренот, а не да го имитира рускиот претседател Владимир Путин, чија работа се врти околу хартиите што му ги носат неговите помошници – истакнува Јарославски.

Украинската армија во Харков е изненадена од брзиот напредок на руските вооружени сили во областа Харков, забележува Економист.

Според изданието, некои команданти на вооружените сили на Украина го обвинуваат доцнењето на помошта на Западот за Украина за колапсот на фронтот, додека други веруваат дека колапсот е предизвикан од неспособноста на командантот или дури и предавство.

Дополнително, се појавија теории на заговор дека американските и украинските политичари наводно „го предаваат Харков“ како дел од некој нов „ужасен мировен договор“, се вели во изданието.

Back to top button
Close