Брнабиќ: Долго и детално бил планиран атентат врз Вучиќ

Српската премиерка Ана Брнабиќ и претседателот на Србија Александар Вучиќ

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека бил планиран атентат на претседателот Александар Вучиќ на откривањето на споменикот на Стефан Немања на 27 јануари годинава во Белград.

„Планирано е долго и детално. Формирани се паралелни структури во Министерството за внатрешни работи и водени се кампањи во тајкунските медиуми, кои ги пренесуваа и медиумите во регионот, за да го демонизираат Вучиќ и од него и од неговото семејство да направат криминален клан“, рече денеска таа за телевизија Пинк.

Премиерката на Србија не наведе детали и не кажа зошто обвинителството не покренало постапка против одговорните.

Таа рече дека надлежните служби се занимаваат со тие случаи и оти нема да има заштитени, без оглед на „име и презиме, функција и партиска припадност“.

Таа рече дека наводите за прислушување на Вучиќ и аферата Јовањица биле „обид за државен удар“.

Обвинителството за организиран криминал во јануари отвори предистражна постапка поради неовластеното прислушување на претседателот Вучиќ. Тој рече дека сомнежот е дека го прислушувале домашни служби.

За аферата со прислушување се поврзуваше името на поранешната државна секретарка во српското Министерство за надворешни работи Дијана Хркаловиќ, која беше уапсена на 15 октомври.

Вучиќ на состанокот со Србите од Косово- Со вас сме!

Аферата Јовањица беше отворена во ноември 2019 година, кога полицијата во земјоделски комбинат за органска храна, чиј доминантен сопственик е Предраг Колувија, пронајде 1,6 тони марихуана.

Меѓу обвинетите за случајот има и припадници на полицијата, Безбедносно информативната агенција и Воено разузнавачката агенција, кои се обвинети дека го штителе Колувија.

Опозицијата и дел од медиумите тврдат дека највисоките државни функционери биле поврзани со Јовањица. Властите ги негираат тие наводи.

Back to top button
Close