Брнабиќ: Ова е почеток на крајот на коронавирусот

„Денес е дефинитивно ден за насмевка. Конечно по 6 март, можеби за прв пат сега имаме причина да се насмееме. Ова претставува почеток на крајот на коронавирусот – изјави премиерката Ана Брнабиќ и додаде дека чувствува потреба да биде прва во Србија за да покаже со својот пример дека верува во вакцината и институциите.

Како што јави допсиникот на МИА од Белград, Брнабиќ посочи дека договорот со претседателот Александар Вучиќ е во Србија да се примаат разни вакцини.

-Очекуваме што побрзо да добиеме вакцини од кинески производител, како и руски вакцини. Сигурна сум дека ќе ги имаме вакцините на Астра зенека и Модерна до крајот на првиот квартал – кажа Брнабиќ.

Премиерката Ана Брнабиќ во Институтот Торлак денес прими вакцина против ковид 19, со што и официјално во Србија започна вакцинацијата против коронавирус. Вакцината потоа ја прими министерката за труд Дарија Кисиќ Тепавчевиќ и епидемиологот Предраг Кон.

Покрај нив, денеска ќе бидат вакцинирани и првите граѓани, корисници на домовите за стари лица во Белград и Нови Сад, а од утре и во Ниш.

Освен корисниците на домовите за стари лица, вакцината во Србија први ќе ја примат и здравствени работници.

Во вторникот, 4.875 дози на вакцината Фајзер пристигнаа во Србија, а други 20.000 дози ќе пристигнат на почетокот на јануари. Со што Србија е прва земја во регионот во која е пристигната вакцината на Фајзер, преку потпишан договор за 1,8 милиони дози, кои ќе пристигнуват квартално.

Наскоро се очекува да се даде дозвола за употребата и на вакцината Спутник V, како и на кинеската вакцина.

Според српскиот претседател, „од средината на јануари ќе се оди на помасовни вакцинации“.

-Кога ќе го кажам тоа, мислам на стотици илјади, можеби дури и на милион луѓе да бидат вакцинирани до крајот на јануари, тоа е страшен успех, изјави Александар Вучиќ.

Back to top button
Close