Бројот на починати од Ковид-19 во Бразил надмина 35.000

– Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Бразил во последните 24 часа се зголеми за 1.005, на 35.026, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во тој период пријавени се 30.830 новозаразени, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 645.771.

Бразил е втора земја во светот по бројот на заразени, по САД, и четврта по бројот на починати, по САД, Велика Британија и Италија.

Back to top button
Close