Бугарскиот премиер на распит во врска со истрагата за Божков

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, министерот за финансии Владислав Горанов и пратеничката Менда Стојанова денеска беа на распит како дел од истрагата против сопственикот на казино Васил Божков, кој е во бегство и кој се товари за финансиски малверзации, соопшти Обвинителството.

Божков, кој се смета за еден од побогатите Бугари, ја загуби својата коцкарска империја на почетокот на 2020 година кога парламентот забрани приватни лотарии и беше обвинет. за даночно затајување на повеќе од 700 милиони давачки (350 милиони евра) од коцкарници, перење пари, изнуда, поткуп, тргување со влијание. Тој е обвинет и за убиство, обид за убиство, обид за силување и незаконско поседување културни добра.

Божков побегна од земјата пред да биде издаден налог за негово апсење и во моментов е во притвор во Обединетите арапски емирати, од кои Бугарија бара негова екстрадиција.

Божков, во повеќе објави на Фејсбук во мај, ги обвини Борисов, Горанов и Стојанова за изнуда. Тој објави дека Борисов и Горанов побарале да им плати 20 проценти од приходот, кога се обидел да продаде половина од својот коцкарски бизнис на чешка компанија за милијарда лева (500 милиони евра). Тој тврди дека Борисов и министерот за финансии, кога слушнале за тоа, се обиделе да го принудат да го пренесат мнозинскиот удел на компанијата на лицето што тие го назначиле и дека го нападнале неговиот бизнис кога тој одбил да го стори тоа.

Божков вели дека за сето тоа и официјално го известил Обвинителството и главниот обвинител Иван Гешев, а според наводна пријава Божков меѓу 2017 и крајот на 2019 година на Борисов му платил 60 милиони лева, како и на министерот за финансии бидејќи тие тоа го побарале од него.

Во соопштението од Обвинителството се наведува дека специјалното обвинителство ја задолжило Државната агенција за национална безбедност да провери зошто „Уникредит банка“ не ја известила Дирекцијата за финансиско разузнавање кога се процесирале плаќања во износ поголем од 30.000 лева (15.000 евра), како што налага Законот за перење пари.

Back to top button
Close