Бундеслигата ќе изгуби околу 150 милиони евра поради пандемијата

– Германската фудбалска лига ќе изгуби 150 милиони евра според договорот за телевизиско емитување поради пандемијата од коронавирус, пренесе „Кикер“.

Според публикацијата, наместо сума од 1,35 милијарди евра според сегашниот договор со медиумите, 36 клубови од Бундеслигата и Втората Бундеслига ќе можат да сметаат на само 1,2 милијарди евра во сезоната 2020/21 поради пандемијата.

Релевантните писма се испратени од страна на финансиската комисија на Лигата до клубовите во петокот.

Back to top button
Close