Четири шофери кои воопшто немале ниту возачка дозвола

Четири возачи превезувале ученици без да имаат возачка дозвола, информира МВР.

Еден од превозниците воопшто немал ниту лиценца за работа додека 21 автобус е испратен на вонреден технички преглед. „ Денеска во периодот од 12.00 до 16.00 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани е едно кривично дело за возење без лиценца по член 284 – а од Кривичен законик и 60 сообраќајни прекршоци. Од нив четири за возење без возачка дозвола, а 21 возило е упатено на вонреден технички преглед. Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваме сообраќајните правила и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта“ – информира МВР.

Back to top button
Close