Четиригодишно девојче од Струмица со гангренозни рани на дланките и стапалата донесено на Клиниката за детски болести во Скопје

Четиригодишно девојче од Струмица, во тешка здравствена состојба, премрзнато и со гангренозни рани на дланките и стапалата и со бројни рани и скршеници по телото било донесено во Клиниката за детски болести во Скопје.

Девојчето во Клиниката е донесено на 17-ти јануари, а мајката тврдела дека скршениците настанале по напад од куче кој се случил две седмици пред приемот во болницата.

Иако во моментов е во стабилна состојба, од клиниката велат дека за него се грижат повеќе специјалисти и дека сѐ уште е потребно интензивно лекување и следење на состојбата.

Веднаш по приемот во клиниката биле известени надлежните од МВР, социјалните служби и Јавниот обвинител од Струмица, кој повикал судски вештак.

Од СВР Струмица информираат дека детето на 17 јануари околу 1 часот по полноќ било донесено во Општата болница во Струмица, а потоа поради лошата здравствена состојба било префрлено во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.

Информираат дека истрагата е во тек и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, пренесува Канал 5.

Минатата седмица на скопските клиники почина двегодишно девојче од Кичево, откако таму беше донесено со тешки телесни повреди и во коматозна состојба.

Мајката тогаш изјави дека детето се повредило при пад при детска игра, но по смртта на девојчето, Обвинителството против таткото покрена истрага за кривично дело убиство, по сомненија дека станувало збор за семејно насилство

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close