Човекот што упадна во резиденцијата на канадскиот премиер се соочува со 22 обвиненија

– Вооружениот маж, кој минатата недела беше уапсен откако влезе на имот во Отава, на кој се наоѓа резиденцијата на канадскиот премиер Џастин Трудо, е обвинет по 22 кривични пријави, објавија локалните медиуми.

Кори Харен (46), меѓу другото, е обвинет дека заговарал закана или претставувал закана „да му нанесе смрт или телесна повреда“ на Трудо, според судскиот документ, во кој имале увид локалните медиуми, вклучително и канадскиот радиодифузер СИ-Би-Си. Сепак, повеќето од обвиненијата се поврзани со огнено оружје.

Полицијата соопшти дека осомничениот „минатиот четврток го пробил главниот влез за пешаци“ во Ридо Хол, официјалната резиденција на канадскиот гувернер во Отава.

Ридо Хол е официјална резиденција на канадскиот гувернер, а Трудо и неговото семејство живеат во Ридо Котиџ. Трудо и неговото семејство живеат во Ридо Котиџ додека се реновира официјалната резиденција на премиерот на 24 Сасекс драјв.

Полицијата соопшти дека вооружениот Харен, кој е припадник на канадските вооружени сили, бил „приведен непосредно пред 8:30 часот по локално време без никакви инциденти“.

Полицијата потврди дека ниту Трудо ниту генералната гувернерка Џули Пајет не биле на имотот за време на инцидентот.

Back to top button
Close