Чудните или непознатите страни на Доналд Трамп

16 јуни 2020

БГНЕС, Софија

Постојат некои малку познати факти за претседателот на САД, Доналд Трамп за кои можеби ќе дознаете првпат.

Фан на борењето

Еден од најчудните моменти во кариерата на Трамп е неговата страст за борење. Тој долго време се дружеше со Винс Мекмахон, колега милијардер и извршен директор на Светска забава во борење (WWE), а казиното на Трамп во Атлантик Сити беше домаќин на „Реслманија“ во 1998 година.

Фобија од микроби

Претседателот на САД многу се плаши од бактерии. Во интервју во 1993 година, тој изјави дека ги мие рацете „што е можно повеќе пати на ден“ и сака да пие преку сламка затоа што се плаши дека чашите може да се валкани.”Ми се допаѓа. Ми се допаѓа чистотата. Чистотата е добра”, изјави тогаш Трамп. Тој призна дека неговата гермофобија може да биде психолошки проблем, но рече дека тој никогаш не побарал професионален совет за своето опсесивно однесување. Добро е познато дека Трамп избегнува личен контакт и скоро никогаш не се ракува.

Ексцентрични фризури 

Трамп привлекува внимание со својата фризура, што понекогаш го прави предмет на потсмев. Неговата карактеристична техника на фрлање на перка назад често предизвикува потсмев, но Трамп сепак не ја менува фризурата.

Јадете брзо и нездраво

Според најновите податоци, Доналд Трамп тежи нешто над 110 килограми, што е прекумерна тежина според медицинските лица. Лекарот во Белата куќа забележува дека претседателот е сепак во добра здравствена состојба. Критичарите ја обвинуваат озлогласената нездрава диета на Трамп, која вклучува главно месо, стекови и брза храна, во комбинација со големи количини диетална сода. Трамп не секогаш се хранел на овој начин. Во својата книга во 2004 година „Размислувај како милијардер“, тој ја рекламира таканаречената диета Мар-А-Лаго, што ја рекламира како ефикасна за губење на тежина. Вклучува здрава свежа и минимално обработена храна, како што е парен зеленчук.

Back to top button
Close