Црн рекорд во Аргентина: Дневно по над 10 илјадни новозаразени со коронавирус

) – Аргентина забележа рекордно дневно зголемување од 10.550 случаи на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство, со што вкупниот број достигна 370.198 случаи од почетокот на пандемијата.

Јужноамериканската земја, позната по производство на житарки, во март воведе строг карантин кој првично помогна да се забави ширењето на вирусот, но сега брзо ги стасува другите тешко погодени земји во регионот, вклучувајќи го и соседен Чиле, каде што забави новиот бран на епидемијата.

Латинска Америка стана жариште на глобална пандемија, со најголем број заразени и починати, додека регионалната економија нагло опаѓа, што ќе предизвика осиромашување на милиони луѓе.

Извештајот објавен во текот на ноќта покажува дека уште 276 лица починале од Ковид-19 во 24-часовниот период од објавувањето на податоците претходната ноќ, за вкупно 7.839 смртни случаи во земјата.

Back to top button
Close