Црна Гора ги укинува рестриктивните мерки во северниот дел на земјата

Сите специјални мерки против ширењето на коронавирусот во општините на северот на Црна Гора ќе бидат укинати од денеска, соопшти Владата на Црна Гора.

„Привремените мерки против ширењето на коронавирусот, воведени последователно во општините од Северниот регион на 25 јуни, дадоа резултати пред се во стагнација на стапката на нови случаи, што создадоа услови за укинување на одредени мерки, а со цел нормализирање на животот и економските интереси“, се вели во соопштението на владата.

Сите угостителски објекти во Црна Гора можат да работат од 6 до 24 часот, а оваа одлука важи за ресторани, кафулиња, кафетерии, хотелски ресторани и слични угостителски објекти, како и обезбедување на угостителски услуги на плажи и плажи.

Во угостителските објекти, освен во приморските општини Херцег Нови, Котор, Тиват, Будва, Бар и Улцињ, угостителските објекти мора да се придржуваат кон правилата според кои максимум двајца гости можат да седнат на маса во затворен простор, или четворица на терасата / градината на објектот, забрането е самопослужување и задржување пред шанкот, а масите мора да бидат оддалечени најмалку два метри едни од други…

Се укинува и забраната за одржување забавна и музичка програма во рестораните, која беше воведена на 7 јули, но мора да се почитува физичкото растојание од два метра, изведувачите да носат заштитни маски, освен пејачи и музичари кои свират дувачки музички инструменти, а на гостите им е забрането да танцуваат.

Back to top button
Close