ЦУК: Претпазливо движење покрај помалите реки и суводолиците

Центарот за управување со кризи упати предупредување за поголема внимателност по најавите од УХМР дека до крајот на неделава се очекува нестабилно време и повремен пороен дожд.

– Интензивните врнежи од дожд можат да предизвикаат локални проблеми во дел од урбаните средини, како и да доведат до брзо зголемување на водостојот на помалите реки и суводолиците. Предупредуваме на претпазливо движење покрај помалите реки и суводолиците во текот на наредните денови (до недела), апелираат од ЦУК

Back to top button
Close