ЦУК: Во тек безбедно отстранување на експлозивно средство пронајдено во куќа во тетовско


Во тек е координација за безбедно отстранување на пронајдено експлозивно средство, бомба, во куќа во Тетовско, информираат од Центарот за управување со кризи.

– На единствениот телефонски број за итни случаи 112 при ЦУК е добиена информација од дежурен од ОЦ-СВР – Тетово за настан во село Долно Палчиште дека при претрес на објект – куќа, била пронајдена рачна бомба, стои во соопштението од ЦУК.

Согласно оперативните стандардни процедури, за случајот е известен и раководителот на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) од Тетово, а случајот бил пријавен и во Полициската станица во Тетово.

– По известувањето на сите надлежни институции, за понатамошна постапка се чека екипа деминери од ДЗС Тетово за, согласно процедурите, експлозивното средство безбедно да биде подигнато од лице место, наведуваат од ЦУК.

Back to top button
Close