Даглас Коста го освои десеттиот шампионат за единаесет години

Играчот од средниот ред на Јувентус, Даглас Коста го освои својот трет шампион во низа за клубот од Торино. За 29-годишниот Бразилец, ова титула беше десетта во последните 11 години.

Коста има пет титули во Украина со Шахтјор помеѓу 2010 и 2014 година, двапати фудбалерот стана шампион на Германија со Баерн Минхен и уште три пати со Јуве.

Единствениот пат кога не успеаја да го освојат првенството беше во сезоната 2014/15, кога Шахтјор заврши втор, зад Динамо Киев.

Во сезоната 2019/20, Даглас Коста одигра 23 натпревари во италијанскиот шампионат и постигна еден гол.

Back to top button
Close