Дебата Бајден/Трамп: Првиот колеблив, вториот агресивен, за Бајден противкандидадот е плачко и уличар, Трамп вели ќе ја заврши војната во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот републикански ривал Доналд Трамп разменија неколку лични навреди во долгоочекуваната дебата, но се доби впечаток дека настапот на Бајден на моменти беше колеблив и неизвесен, додека Трамп започна со серија вербални напади.

Двајцата разменија аргументи и критики за абортусот, имиграцијата, војните во Украина и Газа, нивното управување со економијата, па дури го споменаа и своето играње голф.

Како што се развиваше дискусијата, се чинеше дека Бајден почна повеќе да се фокусира на нападот на Трамп, меѓу другото, нарекувајќи го „криминалец“ поради неговото убедување за прикривање тајни плаќања на порно ѕвездата Сторми Даниелс.

Бајден упати низа критики против Трамп поради неговите правни проблеми, споредувајќи го моралот на неговиот претходник со „уличарка“ и нарекувајќи го „осуден криминалец“.

Како одговор, Трамп потсети дека синот на Бајден, Хантер, неодамна беше осуден за лажење за употреба на дрога со цел да купи оружје.

Запрашан за нападот на толпата негови приврзаници врз американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година, Трамп одби да прифати каква било одговорност и тврдеше дека многу од уапсените се невини.

„Овој тип нема смисла за американската демократија“, се потсмев одговори Бајден.

Во однос на правото за абортус и мигрантите, Бајден го обвини Трамп дека овозможил укинување на правата за абортус низ целата земја со назначување конзервативци во Врховниот суд на САД. Трамп одговори дека Бајден не поддржува никакви ограничувања за абортусот и тврди дека враќањето на ова прашање во државите е вистинската работа.

Трамп, исто така, рече дека Бајден не успеал да ја обезбеди јужната граница на САД, што донесе многу криминалци во земјата, обвинувајќи го Бајден за „мигрантски криминал“.

Бајден одговори дека претерува и повторно лаже.

Актуелниот американски претседател рече дека се сомнева оти Трамп ќе ги прифати изборните резултати доколку ги загуби, нарекувајќи го поранешниот претседател „плачко“.

Кога станува збор за надворешната политика, Трамп го нарече повлекувањето на американските војници од Авганистан „најсрамниот ден во историјата на животот на нашата земја“.

Тој исто така ги повтори своите тврдења дека ќе стави крај на војната во Украина доколку биде реизбран, но не даде никакви детали како ќе го постигне тоа. Исто така изјави дека условите што ги претстави рускиот претседател Владимир Путин за завршување на војната во Украина „не се прифатливи“.

Трамп директно не одговори дали ќе поддржи независна палестинска држава за прекин на војната меѓу Израел и Хамас во Газа, но рече и дека минатогодишниот напад на Хамас врз Израел немаше да се случи доколку тој беше претседател.

Во студиото на Си-Ен-Ен во Атланта немаше публика, а двајцата кандидати не се ракуваа на почетокот на дебатата.

Првите прашања беа фокусирани на економијата, бидејќи анкетите покажуваат дека Американците се незадоволни од работата на администрацијата на Бајден и покрај зголемените плати и малата невработеност.

Бајден призна дека инфлацијата била значително повисока отколку на почетокот на неговиот мандат, но исто така тврди дека заслужува признание за нејзиното задржување, особено во контекст на влијанието на пандемијата на коронавирусот.

Трамп тврдеше дека пред пандемијата, економијата на САД била најсилната во историјата и дека по избувнувањето на пандемијата, тој презел чекори за да спречи уште повеќе да се продлабочи економскиот слободен пад.

Бајден го обвини Трамп дека му оставил „страшна“ економија, додека Трамп рече дека справувањето со пандемијата на Бајден е „катастрофа“ и дека „инфлацијата апсолутно нè убива“.

Бајден (81) и Трамп (78) се двајцата најстари кандидати за претседател на Соединетите Американски Држави во историјата, и двајцата влегоа во дебатата со политички ранливости кои претставуваат мешавина од ризик и можности. Соочувањето е многу порано од вообичаено, повеќе од четири месеци пред изборите на 5 ноември и во време кога предизборните анкети предвидуваат „мртва трка“.

Двојката се соочува со длабока поларизација во земјата и загриженоста на гласачите за состојбата на американската политика. Две третини од гласачите во анкетата на Ројтерс/Ипсос во мај изјавија дека се загрижени дека може да има насилство по изборите, речиси четири години откако поддржувачите на Трамп упаднаа во Капитол.

Додека националните анкети предвидуваат тесна трка, Трамп води во повеќето клучни држави. Ниту Бајден ниту Трамп не се популарни, а многу Американци се неодлучни. Околу една петтина од гласачите рекоа дека не избрале кандидат, дека се наклонети кон трет кандидат или можеби воопшто нема да гласаат, според најновата анкета на Ројтерс/Ипсос.

Back to top button
Close