Делегација на МПЦ-ОА на погребот на папата Бенедикт Шеснаесетти

epa08582100 (FILE) – Pope Benedict XVI leads a solemn mass to celebrate the feast of Saints Peter and Paul in Saint Peter’s Basilica at the Vatican, 29 June 2010 (reissued 03 August 2020). German media reports on 03 August 2020 state former Pope Benedict XVI may be seriously ill. German newspaper Passauer Neue Presse cited German author Peter Seewald, the former Pontiff’s biographer who met the former Pope in Vatican on 01 August, saying he is suffering from a viral infection. EPA-EFE/CLAUDIO ONORATI
Делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија МПЦ – ОА ќе присуствува утре на погребот на папата Бенедикт Шеснаесетти на плоштадот Свети Петар во Ватикан.

Како што информираат за МИА од МПЦ-ОА, делегацијата е составена од митрополитот Тетовско-гостиварски епископот Јосиф, придружуван од професорот на Богословскиот факултет, ѓакон Стефан Гоговски.

Претставници од повеќе христијански цркви најавија дека ќе имаат официјални претставници на литургијата за почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти, кој почина на 31 декември на 95-годишна возраст.

Илјадници луѓе денеска се собраа на плоштадот Свети Петар во Ватикан, неколку часа пред зори, за да му оддадат почит на папа Бенедикт Шеснаесетти.

Најмалку 25.000 луѓе се очекува да му оддадат почит на поранешниот папа, чие тело e изложено во отворен ковчег во базиликата Свети Петар во следните три дена, почнувајќи од денеска.

Back to top button
Close