Демократите против номинација на кандидат на Трамп во Пентагон

 Демократите се обидуваат да го спречат номинирањето кандидат од претседателот на САД, Доналд Трамп, за позицијата потсекретар за одбранбена политика.

Демократите го повикаа претседателот Трамп да го повлече предлогот поради навредливите и заговорнички твитови на кандидатот, се наведува во писмото објавено од Форин полиси“.

Станува збор за Ентони Тати, кој ужива поддршка од Белата куќа, а 10 демократски пратеници, преведени од сенаторот од Масачусетс, Елизабет Ворен, сакаат да спречат да биде назначен на позицијата потсекретар за одбранбена политика.

Тие посочуваат дека пензионираниот бригаден генерал зад себе има навредливи коментари, кои го дисквалификуваат за новата позиција.

Си-Ен-Ен претходно објави дека Тата, на пример, го карактеризира поранешниот претседател Барак Обама како „терористички лидер“ и тврди дека поранешниот началник на ЦИА, Џон Бренан, наводно, наредил атентат врз Трамп преку шифрирана порака преку социјални мрежи.

Back to top button
Close