Депардје под официјална истрага за силување

Жерар Депардје ќе остане под официјална истрага за наводно силување, откако му е одбиена жалбата.

0

Одлуката, која беше објавена во четвртокот  од страна на Апелациониот суд во Париз, рече дека нема да го отфрли обвинението против Депардје, кое произлегува од обвиненијата за силување и сексуален напад поднесени до властите од Шарлот Арнолд, актерка и танчерка во нејзиниот почетокот на 20-тите, во август 2018 година. Случајот првично беше отфрлен во 2019 година поради недостаток на докази, но беше повторно отворен во 2020 година.

 

Депардје, кој претходно преку својот адвокат рече дека „цврсто ги отфрла“ обвинувањата на Арнолд, е под официјална истрага од 16 декември 2020 година и поднесе жалба во мај 2021 година.

 

„Апелациониот суд во Париз смета дека во овој момент има некои тешки и конзистентни индиции кои го оправдуваат Жерар Депардје останува обвинет“, рече главниот париски обвинител Реми Хајц во изјавата испратена до Variety. По оваа истрага, случајот или ќе биде изведен на судење или ќе биде отфрлен.

 

Арнолд рече дека била силувана од Депардје во два наврати во август 2018 година во неговиот дом во Париз во отмената 6-та област.

 

Контактиран од Variety, адвокатот на Депардје, Ерве Темиме, чии клиенти е Роман Полански, одби да коментира. Арнолд, кој беше присутен во судницата на 10 март, одби да ја коментира одлуката. Нејзината адвокатка Карин Дурие-Диболт изјави за АФП дека нејзиниот клиент е „ослободен“. Таа неодамна се откажа од правото на анонимност и се огласи на социјалните мрежи за да рече дека повеќе не може „да живее скриена во тишина“.

 

Актерот неодамна глумеше во „Изгубени илузии“ на Ксавиер Џаноли, кој освои седум награди Цезар. Неговите заслуги го вклучуваат и филмот на Абел Ферара од 2014 година „Добредојдовте во Њујорк“, во кој тој глуми како Доминик Строс-Кан, поранешен кандидат за претседател на Франција, чиј пад беше поттикнат од обвинение за силување

 

 

Back to top button
Close