Девет лица се уапсени во Париз по напад на полициска станица

Девет лица се приведени по нападот врз полициската станица во париското предградие Ла Курнев доцна синоќа, по судирите меѓу младите и полициските сили, изјави началникот на полицијата во Париз, цитиран од британските медиуми.

Судирите избувнаа по смртта на млад човек кој минатата недела по пријава од полициски службеник не успеал да го сопре својот мотоцикл на увид.

Полициските сили брзо ги вратија редот и безбедноста.

Безбедносните прашања се клучни за француските власти пред почетокот на Олимпијадата во Париз на 26 јули.

Некои олимписки места беа цел на вандали за време на летните немири во 2023 година, кои беа предизвикани од полициското убиство на северноафрикански тинејџер.

Back to top button
Close