ДИК преброја 99% од гласовите во Бутел – Дарко Костовски во водство

ДИК обработи 99,90 отсто од гласовите во Општина Бутел, каде кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Дарко Костовски е во убедливо водство со 9.001 глас. Кандидатот на СДСМ, Велимир Смилевски освои 40.01 отсто од гласовите, или 6.821 глас.

„Бутел е одбранет! Победа во прв круг! Ви Благодарам од срце горди мои бутелчани“, напиша Костовски на социјалните мрежи.

 

 

Back to top button
Close