Два дена по ред повеќе од 1.100 починати од ковид-19 во САД

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 15.497.306 лица. Од нив починале 632.638, а оздравеле 9.428.110 луѓе.

Москва – Во Русија се потврдени 5.848 нови случаи на коронавирус, така што вкупниот број заразени лица во државата достигна 795.038, соопшти денеска кризниот центар. Уште 147 пациенти починале, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата е 12.892

Будимпешта- Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Унгарија се зголеми за 14, на 4.380, објавен е утрово на владината веб-страница coronavirus.gov.hu. Нема нови смртни случаи, досега се 596, а оздравеле се 3.300 луѓе. Во Унгарија во моментов има 484 активни случаи на заразени со новиот коронавирус, а хоспитализирани се 76 лица, од кои четворица се на респиратори.

Киев- Трендот на зголемување на бројот на заразени во Украина продолжува, а во последните 24 часа се регистрирани уште 856 случаи, соопштија здравствените власти. Еден ден претходно, регистрирани беа 829 заразени лица. Починаа уште 17 пациенти, а 828 пациенти се закрепнале. Повеќето случаи на коронавирус се потврдени во Киев, а 61.851 луѓе се заразени во Украина од почетокот на епидемијата.

Софија- Во Бугарија денеска се регистрирани 330 нови случаи на коронавирус, од 6.183 лица тестирани, а седум лица починаа. Од почетокот на епидемијата, заразени се 9.584 лица, а во моментов има 4.620 активни случаи. Во болници има 642 пациенти, од кои 24 се на интензивна нега. Заразени се 202 лекари, 208 медицински сестри и стотина вработени во здравствени установи.

Пекинг – Во Кина се потврдени уште 22 случаи на коронавирус, што е повеќе од претходниот ден, кога имало 14 од нив, соопшти денеска здравствената комисија. Од новите заразени, 18 се во западната провинција Ксинџијанг, а останатите три се увезени случаи. Регистрирани се 31 асимптоматски пациенти, а имало 22 претходниот ден. Во Кина се потврдени 83.729 случаи на коронавирус од почетокот на епидемијата и 4.634 смртни случаи.

Вашингтон – Втор ден по ред, повеќе од 1.100 луѓе починаа од коронавирус во САД, а рекордно зголемување на бројот на жртви на дневна основа е регистрирано во Алабама, Калифорнија, Невада и Тексас. По привремен пад на бројот на заразени, 23 американски држави повторно бележат зголемен број жртви. Вкупниот број на заразени во САД надмина четири милиони. Во средата, најголем број смртни случаи имаше во Тексас, Калифорнија, Флорида, Охајо, меѓу 100 и 200.

Back to top button
Close