Едно лице е повредено во сообраќајка на патот Прилеп – Битола

Едно лице е повредено во сообраќајна несреќа што се случила еден час по полноќ на патот Прилеп – Битола. Од Министерството за внатрешни работи (МВР) велат дека сообраќајката се случила меѓу товарно возило „ман“ со битолски регистарски ознаки кое било управувано од 58-годишниот битолчанец Д.М. и автомобил „ауди“ со прилепски регистарски ознаки кое го возел 20-годишниот Д.К. од Прилеп.

Во несреќата, како што се наведува во извештајот на МВР, со тешки телесни повреди се здобил 20-годишниот возач на автомобилот „ауди“ кои биле констатирани во прилепската болница.

По несреќата, увид на местото извршила екипа на СВР Битола.

Сообраќајната несреќа е причина за пренасочување на возилата, кои во делот меѓу Прилеп и селото Лагов возат по стариот пат, информираат од Автомото сојузот на Македонија (АМСМ).

Екипи на Јавното претпријатие „Македонија пат“ се на местото на сообраќајката и работат на расчистување на возилата и нормализација на сообраќајот.

 

 

Back to top button
Close