Едно лице убиено, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

– Во двор на угостителски објект во село Батинци вчеравечер дошло до расправија, а потоа и пукање и пресметка со ножеви. Притоа едно лице е убиено, тројца се повреди, а сторителот е во бегство.

Во СВР Скопје вчера околу 21:45 часот, како што е наведено во полицискиот билтен, било пријавено дека во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ бил донесен повреден Ш.П.(29) од с.Батинци, скопско, со повреди од нож, кој за кратко време починал.

Во меѓувреме донесен бил и Н.С.(28) од с.Батинци исто така со повреди, а со возило од итна медицинска помош во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ пренесени се М.С.(39) од с.Батинци кој бил повреден од огнено оружје, и И.Г.(25) од с.Батинци кој бил повреден со нож.

Според првични информации, во двор на угостителски објект во с.Батинци, сопственост на Р.Џ.(27) од село Црн Врв најпрво дошло до нарушување на јавниот ред и мир, а потоа било употребено огнено оружје и нож.

Постои основано сомнение дека можен сторител е Н.З. од с.Батинци, кој е во бегство и по кого се трага. На местото на настанот била пронајдена една чаура и два неиспукани проектили. Се преземаат мерки за расчистување на настанот.

Back to top button
Close