Египетската армија ја потврди смртта на граничен стражар во престрелка кај Рафа

Египетската армија денеска соопшти дека ја истражува смртта на својот граничен стражар во вооружен конфликт во граничната област Рафа меѓу Египет и Појасот Газа, каде што се израелските сили.

Во египетското соопштение објавено на платформата Икс не се споменува Израел.

Израелската војска претходно соопшти за инцидентот, додавајќи дека спроведува истрага.

Медиумите во Израел објавија дека египетски војник загинал во близина на граничниот премин, а израелската армија потоа соопшти дека е во контакт со Египет за ова.

Back to top button
Close