ЕК го осудува одбивањето на Северна Македонија да го прими европратеникот Андреј Ковачев на нејзина територија


Еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеј го осуди одбивањето на властите во Република Северна Македонија да му дозволат влез на европратеникот Андреј Ковачев на нивна територија

Ова е веста на денот од Република Бугарија, избрана на Бугарската телеграфска агенција (БТА) за објавување од МИА, согласно Договорот за размена на информации и професионална соработка, кој предвидува секој ден националните информативни агенции на Северна Македонија и Бугарија да разменуваат директно избрана од другата агенција вест на денот на соодветната земја, а другата агенција да ја објави на својот интернет сајт без промени со изрично посочување и цитирање на партнерот како извор.

„Го осудуваме одбивањето да се пушти Ковачев во Северна Македонија на 6 мај“, напиша Вархеј на Твитер. „Ја повикуваме Владата во Северна Македонија итно да ја разјасни ситуацијата“, вели тој.

„Одбивањето да се прими европратеник е многу сериозна одлука“, додава еврокомесарот.

Back to top button
Close