Експлицитни фотки од девојка му им препраќал на соучениците – кривична за 18-годишник

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.Д.(18) од с. Љубин, општина Сарај, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „прикажување на порнографски материјал на малолетник” по член 193 и кривично дело „производство и дистрибуција на детска порнографија” по член 193-А од Кривичниот законик.

Во текот на јануари 2023 година, пријавениот уценил малолетничка да му прати фотографии со експлицитна содржина за да не каже на нејзините родители за нивната љубовна врска.

Откако му ги пратила сликите, тој ги препратил на нејзините најблиски и на соучениците.

 

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close