ЕМА ја одобри Фајзер за лица меѓу 12 и 15 години

Европската агенција за лекови попладнево даде зелено светло за употреба на вакцината на Фајзер за деца помеѓу 12 и 15-годишна возраст, јави дописничката на МИА од Брисел.

Вакцината е веќе одобрена за лица над 16-годишна возраст.

Одлуката го донесе Комитетот за медицински производи за човечка употреба на Агенцијата за лекови на ЕУ попладнево.

САД веќе ја донесе истата одлука пред неколку недели.

Back to top button
Close