Ердоган: Подготвени сме да ги преземеме повредените Палестинци и да извршиме притисок врз Израел

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека неговата земја е подготвена да прими повредени Палестинци од Газа, додека болниците во енклавата известуваат дека се преполни.

Тој исто така рече дека Турција ќе направи напори да го зголеми притисокот врз Израел за да обезбеди евакуација на повредените Палестинци од Газа.

Тој рече дека американскиот државен секретар Антони Блинкен е отворен за дискусии за зголемување на протокот на хуманитарна помош на преминот Рафах, при што Ердоган сака да види до 500 камиони дневно.

Анкара ќе преземе чекори за да обезбеди амбулантни возила, храна, вода и лекови за Газа во соработка со други земји, рече тој, исто така, на враќање од самитот на Организацијата за економска соработка во главниот град на Узбекистан, Ташкент.

За време на овој конфликт, турскиот лидер цврсто стоеше против Израел, нарекувајќи ги окупатори и велејќи дека Хамас не е терористичка организација.

Back to top button
Close