Еспањол по поразот од Барселона испадна од Ла Лига

Еспањол е првиот тим кој на три кола пред крајот на Ла Лига остана без теоретски шанси за опстанок. Во градското дерби, „сино-белите“ синоќа загубија од Барселона со 1:0.

По 35 кола Еспањол е последен на табелата со недостижни 11 бода зад првиот тим кој се наоѓа надвор од опасната зона.

Од друга страна, Барселона со новите три гола заработени по заслуга на стрелецот Луис Суарез, дојде до 76, односно бод помалку од лидерот Реал Мадрид кој допрва треба да гио игра својот натпревар од 35. коло.

Back to top button
Close