ЕУ докажа дека има слух за нашите барања, вели Ковачевски

Во Владата се одржува настан по повод буџетската поддршка од 80 милиони евра од Европската унија за справување со енергетската кризата, на кој се обрати премиерот Димитар Ковачевски и евроамбасадорот Дејвид Гир.

-Особено задоволство ми е кога ветеното се реализира и има резултат. Во криза се важни пријателите, а ЕУ докажа дека има слух за нашите барања – да ни помогне кога беше најпотребно, рече Ковачевски.

Како што напомена премиерот, грантот е веќе достапен и овие средства се поддршка за субвенции на граѓаните за сметките за електрична енергија, поддршка за малите и средните претрпијатија, за одржување на нивниот бизнис, како и за инвестиции на државата во енергетската транзиција, во обновливите извори и во енергетската ефикасност.

Во октомври лани, потсети премиерот, кога претседателката на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен беше во посета на нашата држава, порача дека ЕУ ќе биде покрај Северна Македонија и дека заедно ќе ги надминеме предизвиците од кризата.

 

Back to top button
Close